Školský turnaj v mix volejbale

Dňa 26. 6. 2019 sa uskutočnil II. ročník turnaja v mix volejbale žiakov našej školy. Turnaja sa tohto roku zúčastnilo 5 tried. Vo finále sa stretli triedy III. C a II. A. Zápas skončil 2:1 na sety pre tretiakov.

Výsledky:
1. miesto III. C
2. miesto II. A
3. miesto I. A

Víťazom gratulujeme a tešíme sa o rok na ďalší ročník turnaja a verím, že vo väčšom počte tried. Chcem sa poďakovať aj kolegyniam, ktoré sa turnaja zúčastnili a zahrali si za jednotlivé triedne kolektívy.

Vyhodnotil: Mgr. Roman Poracký

Čítať ďalej...

Návšteva TV JOJ Doporučený

V utorok 18. júna sme navštívili hlavné mesto Slovenskej republiky, v ktorom sídli jedna z najúspešnejších domácich televízií. Televízia JOJ pôsobí na slovenskej scéne už 17 rokov a bolo nám veľkou cťou navštíviť jej priestory. Budova televízie je obrovská, plná spletitých chodieb, veľkého počtu dverí a hlavne štúdií, odkiaľ sa vysielajú rôzne relácie.
Po vstupe do budovy nás privítal  pán redaktor Adam Zavřel. Naša prehliadka sa začala v štúdiu, kde sa natáča zábavná relácia Inkognito. Žiaľ bolo prázdne, no na druhú stranu sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o natáčaní. Po niekoľkých minútach otázok a fotografovania sme sa sa presunuli do štúdia, kde sa natáča relácia o varení Moja mama varí lepšie ako tvoja, kde to už vyzeralo omnoho živšie. Za kamerami stáli kameramani a nahrávali dievča sediace na stoličke. Boli sme prekvapení, že štúdio bolo menšie, pričom pri sledovaní relácie pôsobí oveľa mohutnejšie. V skutočnosti  súťažiaci chodia po maličkej, pekne zariadenej kuchyni. Vošli sme presne vo chvíli, keď ľudia, ktorí varili, rozprávali svoj názor z varenia.
Odtiaľto sme ďalej kráčali po dlhých chodbách, prešli sme aj cez halu, kde sa natáčalo finále Česko Slovensko má talent. Boli sme sa pozrieť aj v miestnosti, ktorá je "sídlom" reportérov. Tá je rozdelená na tri časti, kde sú samostatne usadení zahraniční reportéri, domáci reportéri a krimi reportéri. Stretli sme sa aj so spravodajcom Jánom Mečiarom a s jeho kolegyňou Andreou Belányiovou, ktorá nás privítala jej príjemným hlasom.
Návštevu sme ukončili podľa mňa hlavným štúdiom. Prečo hlavným? Pretože sa tam natáčajú večerné správy Noviny TV JOJ a Noviny o dvanástej s počasím a zároveň aj relácia TOP Star. Boli sme takpovediac súčasťou vysielania Novín o dvanástej, pretože sme mohli sledovať živé vysielanie.
Čo dodať na záver? Televízia sa nám veľmi páčila a získali sme mnoho nových poznatkov. Všetci sme boli ohúrení z vybavenia a z priestorov, v ktorých sa všetko natáča. Každý bol na nás veľmi milý a na všetky otázky, ktoré sme položili, sme dostali odpovede.

Bibiána Mikluščáková, III. A

Článok: Grafici zvíťazili v súťaži TV JOJ

 

Čítať ďalej...

Liptovská galéria P. M. Bohúňa Doporučený

Dňa 20. júna 2019 (štvrtok) sme sa so žiakmi II.A triedy vybrali vlakom do Liptovského Mikuláša, kde ma sídlo Liptovská galéria P. M. Bohúňa. V galérií momentálne prebieha výstava Dizajn (trvá do 6. 7. 2019), ktorá sa nesie v témach ako ľudovosť, tradícia, remeslo či folklór, no v modernom ponímaní a s vplyvmi zo súčasnosti.

Výstava je zaujímavá a veľmi sa nám páčila. Absolvovali sme aj tvorivé dielne v záhrade galérie, kde žiaci pomocou vypalovačky si vyskúšali vytvoriť svoje dielka (viď galéria). Cesta na Liptov isto nebola posledná, nakoľko na jeseň sa chystá zaujímavá výstava o multimédiách, ktorú by sme radi navštívili.

Trieda II.A

Čítať ďalej...

Olympiáda z dejepisu

Už tradične sa začiatkom júna stretávajú žiaci prvých a druhých ročníkov na olympiáde z predmetu dejepis. Súťaže sa zúčastnilo 15 žiakov prvého ročníka a 12 žiakov druhého ročníka študijných odborov.

Výsledky:

Prvý ročník: 31 úloh, max. počet bodov 55 
Poradie:
1. miesto Časnoha S., I.A, 78% 
                  Karafa T., I.B, 78% 
2. miesto Jakubčák J., I.B, 75% 
3. miesto Korheľ S., I.C, 73%

Druhý ročník: 35 úloh, max. počet bodov 61 
Poradie: 
1. miesto Jarabinský P., II.A, 64% 
2. miesto Neuman J., II.B, 56%
3. miesto Kužel V., II.A, 49%

Blahoželáme a ostatným ďakujeme za účasť.
Vypracovala: Ing. Hana Geročová 
Čítať ďalej...

STM v Košiciach - Sieň elektrických výbojov

13.06.2019 sme so žiakmi III.B triedy zavítali do STM v Košiciach. Navštívili sme Sieň elektrických výbojov, kde sme sa zoznámili s elektrostatikou a technikou vysokých napätí prostredníctvom dynamických ukážok a pokusov. Dozvedeli sme sa zaujímavé informácie o známych, ale aj menej známych vynálezcoch ako boli Otto von Guericke, August Toepler, James Wimshurst, R. J. Van de Graaff, Nikola Tesla, Michael Faraday, či Henry Cavendish. Dozvedeli sme niečo o "vojne" medzi Nikolom Teslom a Thomasom Edisonom, o ktorej sa hovorí ako o "vojne prúdov". Predviedli nám až 80 cm iskrové výboje – umelé blesky z Teslovho transformátora smerované do Faradayovej klietky, ktorej ochranu si poniektorí aj vyskúšali. Pozitívne je, že sme neboli len pasívni poslucháči, ale do niektorých pokusov sme sa mohli aktívne zapojiť a vyskúšať ich na „vlastnej koži“. Bol to zaujímavý deň a určite sa tam o rok vrátime s inou triedou.

Ing. Mrkvicová, Ing. Šramko

Čítať ďalej...

Celoštátne kolo súťaže CINEAMA 2019 Doporučený

V piatok a sobotu 7. – 8. júna sme sa zúčastnili na celoštátnom kole súťažnej prehliadky amatérskej filmovej tvorby CINEAMA 2019, ktoré organizovalo Národné osvetové centrum a Krajské osvetové stredisko v Nitre. Súťažná prehliadka sa uskutočnila v kinosálach MLYNY CINEMAS v Nitre.

Adrián Minďaš zo IV. A, získal za animovaný film Vader zasahuje, čestné uznanie ktorý bol vytvorený technikou Stop-motion zo stavebnice lego. Adrián získal 1. miesto aj za spoluautorstvo na filme Ťažkosti s kúzelnou paličkou v kategórii nad 21 rokov, ktorý vytvoril v spolupráci s Jozefom Petrenčíkom.

CINEAMA je celoslovenská postupová súťaž, ktorej odborným garantom je Národné osvetové centrum a patrí k vrcholným podujatiam v oblasti amatérskej filmovej tvorby. Prehliadka obsahovala viac ako 80 súťažných filmov v troch vekových skupinách a rôznych žánrových kategóriách (dokument, hraný film, reportáž, animovaný film, videoklip…).

Článok 1. miesto v krajskom kole súťaže CINEAMA 2019.

Čítať ďalej...

Beseda k Svetovému dňu životného prostredia Doporučený

Dňa 5.6.2019 – žiaci I.C triedy v odbore programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení sa zúčastnili environmentálnej exkurzie spojenej s besedou ku Svetovému dňu životného prostredia v špecializovanej učebni na ZŠ Dostojevského v Poprade. Beseda bola realizovaná pod záštitou dlhoročnej pracovníčky TANAPu p. Martiny Proháczkovej, ktorá nám pútavou formou dokázala sprostredkovať cenné informácie a rady o vhodnom správaní sa v lesoch a horskom prostredí, ktoré je domovom zvierat a živočíchov, nie ľudí. Diskutovalo sa na rôzne témy: hady v našom okolí - vretenica, užovka a slepúch, medvede a ich výskyt v blízkom okolí ľudí kvôli strate prirodzenej plachosti a ľahkej dostupnosti potravy, nebezpečenstvo diviakov pre ľudí a pod. Filmová projekcia a prezentácie pre žiakov boli spracované na témy: ochrana životného prostredia, odpady a ich triedenie, možnosti recyklácie, druhy plazov vyskytujúce sa na území SR a vo svete. Následne si naši žiaci mohli vyskúšať „pocitový chodník“ na vlastnej koži a tiež pozrieť vzácnu zbierku s popisom rôznych druhov živočíchov, vtákov, plazov, rastlín, machov, kameňov, drevín a pod. Táto exkurzia bola pre nás všetkých veľkým prínosom.

Mgr. Petra Mazureková
koordinátorka Environmentálneho projektu
Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála