Exkurzia vo firme Getrag Ford Transmissions Slovakia, s.r.o. v Kechneci Doporučený

Dňa 09.11.2017 (štvrtok) sa naši žiaci zúčastnili plánovanej exkurzie v spoločnosti so sídlom neďaleko Košíc. Firma GETRAG FORD Transmissions v Priemyselnom parku Kechnec vybudovala moderný výrobný závod na výrobu motocyklových a automatických dvojspojkových prevodoviek do automobilov. Závod spustil výrobu motocyklových prevodoviek v novembri 2006 a prevodoviek GETRAG Powershift v októbri 2007. Ostatné komponenty ako sú dvojspojky, olejové pumpy, elektronické časti mechatroniky, ložiská, filtre, tesnenia a podobne sa v závode len montujú. Najväčším odberateľom automatickej prevodovky označovanej ako Poweshift je automobilka Ford, možno ju nájsť v modeloch C-Max, S-Max, Focus, Mondeo, Galaxy, Kuga s pohonom všetkých kolies i v novinke triedy SUV – modeli Edge. Dôležitou súčasťou závodu je aj testovacie centrum a servis, kam sa často dostanú automobilové novinky ešte pred uvedením na trh. Čo sme ocenili je, že firma kladie veľký dôraz na ochranu a bezpečnosť pri práci, čistotu prevádzky, poriadok na pracoviskách, recykláciu odpadu ale aj manipuláciu s hotovými výrobkami.V súčasnej dobe pracuje v závode viac než tisíc zamestnancov.

Exkurzia bola určená pre žiakov IV.C triedy 4-ročného študijného odboru: programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení a žiakov III.D triedy 3-ročného učebného odboru: obrábač kovov. Uskutočnená exkurzia bola pre našich žiakov určite prínosom. Tešil nás ich záujem a najmä ten poznatok, že mohli získať reálny obraz o pracovnom prostredí i cenné informácie a rady od skúsených pracovníkov. Veríme, že takto nadobudnuté poznatky žiaci zúročia pri hľadaní zamestnania po úspešnom ukončení štúdia na našej škole.

Mgr. Petra Mazureková, Ing. Richard Smetana

Čítať ďalej...

Školské kolo olympiády v anglickom jazyku Doporučený

Milí nadšenci anglického jazyka,

dňa 9. novembra sa tak ako každý rok uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Všetci „angličtinári“ prihlásili svojich favoritov. Súťaže sa zúčastnilo celkom 30 rivalov, ktorí si takto mohli zmerať sily v písomnej a najlepší aj v ústnej časti súťaže. Vlastne si tak trochu vyskúšali aj to, ako prebieha maturitná skúška. Veď niektorých štvrtákov, ktorí sa súťaže zúčastnili, to čoskoro čaká.
Veľmi nás potešila účasť prvákov, ktorí sa nezľakli starších spolužiakov – súperov. Veď v prvej desiatke sa umiestnili až traja: Marcel Mareš, Matej Čurný z I. A a Adam Tuan Vu Thang z I. B. Žiaľ, víťaz môže byť len jeden, tým sa pre tento školský rok, s postupom do okresného kola konajúceho sa 17. 1. 2018, stal Marcel Miľovčík z III. A triedy
Srdečne mu blahoželáme a držíme palce v januári. Ďalšie umiestnenie bolo nasledovné:
II. miesto – Lukáš Hayden (III. C) 
III. miesto – Adam Hrebeňár (II. A)
Úroveň vedomostí našich študentov sa neustále zvyšuje, čo nás nesmierne teší a v našej profesii posúva ďalej.
Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov.

Mgr. Ida Dubajová

Čítať ďalej...

Burza práce a informácií v Prešove Doporučený

Duálne vzdelávanie na severozápade Slovenska sa rozbieha pomalšie ako by sa čakalo. Kraj hovorí aj o nezáujme firiem, s ktorými by školy mohli podpísať zmluvy a kde by žiaci mohli získať potrebné zručnosti. Celkovo je na Slovensku do systému zapojených vyše 2100 študentov, napr. v trenčianskom kraji, či žilinskom vyše 500 žiakov, v prešovskom kraji 81 žiakov. Až 38 teda takmer polovica stredoškolákov zapojených do duálneho vzdelávania je práve na našej SOŠ technickej v Poprade. Žiaci praxujú v podniku Tatravagónka, a.s. Poprad. Problémy a skúsenosti, s ktorými sa školy a firmy pri zapájaní do systému duálneho vzdelávania stretávajú si mohli vymeniť za okrúhlym stolom 26. októbra 2017 na Spojenej SOŠ Ľ. Podjavorinskej 22 v Prešove. Táto škola bola zároveň aj spoluorganizátorom Burzy práce spolu s ÚPSVR v Prešove a zástupcami PSK na čele s predsedom Mudr. Petrom Chudíkom. Celkovo sa prezentovalo 5 stredných škôl a do 50 zamestnávateľov kraja. Myslíme si, že sme školu prezentovali v dobrom svetle, lebo sme zaznamenali veľmi pozitívne ohlasy zo strany firiem, ale aj širokej verejnosti, ktorí navštívili náš stánok.

Reportáž z Burzy informácií a práce v Prešove si môžete pozrieť tu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11580/139498#2486

 

Čítať ďalej...

Okresné kolo vo futsale SŠ Doporučený

V pondelok 6.11.2017 sa v ARÉNE Poprad uskutočnilo okresné kolo vo futsale žiakov stredných škôl. Naši žiaci sa umiestnili na peknom 2. mieste. Výsledky:
OA Poprad - SPŠ Poprad - 4:1
SOŠT Poprad - SPŠ Poprad - 3:4
SOŠT Poprad - OA Poprad - 2:1

Každé družstvo malo jeden víťazný zápas. O poradí rozhodlo skóre. Víťazom sa stalo družstvo OA Poprad, ktoré postúpilo na krajské kolo.

Poradie:
1. miesto: OA poprad
2. miesto: SOŠT Poprad
3. miesto: SPŠ Poprad

Odkaz na fotoalbum - Matej Čurný, I. A

Jozef Poracký

Čítať ďalej...

Koncert INTEGRÁCIA 2017 Doporučený

V piatok 27.10.2017 sa pre našich prvákov, grafikov, otvorili dvere Popradskej Arény. Zásluhou Damiána Gontkoviča, žiaka I.A triedy, totiž dostali pozvanie, podieľať sa na natáčaní 9. ročníka projektu INTEGRÁCIA, ktorá spája svet dospelých a detí. Prostredníctvom tohto projektu sa finančne pomáha krízovým centrám, detským domovom, nemocniciam a mnoho ďalším inštitúciám a ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Na charitatívnom koncerte sa vystriedali známe hviezdy slovenského a českého šoubiznisu, ako napríklad speváčka Monika Bagárová, raperi EGO a Majk Spirit, herec a komik Štefan Skrúcaný, ktorí spríjemňovali dopoludnie stovkám deťom z celého Slovenska. Deti si naplno užili vystúpenia a koncert, a domov odchádzali so skvelými zážitkami z celého programu, a dobrým pocitom, že svojou prítomnosťou pomohli deťom, ktoré túto pomoc veľmi potrebujú.

INTEGRÁCIA je predsa o tom, podať pomocnú ruku, tým, ktorí to potrebujú.

Ing. Božka Brošková

 Odkaz na fotografie z koncertu.

Čítať ďalej...

Exkurzie vo Whirlpool Slovakia, spol. s.r.o., LPH, a.s. a Schüle Slovakia, s.r.o. Doporučený

Dňa 26.10.2017 (štvrtok) a 27.10.2017 (piatok) sa naši žiaci zúčastnili plánovaných exkurzií v troch popradských firmách.
Vo štvrtok sme navštívili firmu Whirlpool Slovakia, spol. s.r.o. v Poprade - Matejovciach, konkrétne výrobný závod nástrojárne, kde sa naši žiaci mohli stretnúť s formami na odliatky komponentov do pračiek, tu si mohli prehĺbiť svoje doterajšie vedomosti z oblasti chemicko-tepelného spracovania kovov, povrchových úprav a technológii obrábania materiálov. Následne sme pokračovali firmou LPH, a.s. ktorá sa nachádza taktiež v danom priemyselnom parku a zaoberá sa výrobou a montážou plastových výliskov pre firmy Whirlpool Slovakia, GGP Slovakia, Immergas a spoločnosti Automotive. V obidvoch firmách mohli žiaci vidieť moderné pracoviská vybavené najmä CNC obrábacími strojmi, robotmi a manipulátormi, ale aj klasickými konvenčnými obrábacími strojmi. Tejto exkurzie sa zúčastnili žiaci II.C triedy 4-ročného študijného odboru: programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení a žiaci II.D triedy 3-ročného učebného odboru: obrábač kovov.
V piatok sme absolvovali exkurziu vo firme Schüle Slovakia, s.r.o. v Poprade – Veľkej. Táto spoločnosť je považovaná za lídra v oblasti technológií a kvality pri výrobe vysokopresných tlakových odliatkov z hliníka pre popredných výrobcov a dodávateľov medzinárodného automobilového odvetvia a vykurovacej techniky. Naši žiaci mali možnosť vidieť reálne pracovné prostredie pozostávajúce z tlakového odlievania, trieskového obrábania a dokončujúceho spracovania prevažne pre nemecký trh. Exkurzia bola určená pre žiakov III.C triedy 4-ročného študijného odboru: programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení a žiakov III.D triedy 3-ročného učebného odboru: obrábač kovov. Uskutočnené exkurzie boli pre našich žiakov určite prínosom. Tešil nás ich záujem a najmä tá skutočnosť že mohli získať reálny obraz o pracovnom prostredí i cenné informácie a rady od skúsených pracovníkov. Veríme, že takto nadobudnuté poznatky žiaci zúročia pri hľadaní zamestnania po úspešnom ukončení štúdia na našej škole.

 

Mgr. Petra Mazureková, Ing. Richard Smetana

171026 whirlpool schule

Čítať ďalej...

Exkurzia v Železiarňach Podbrezová Doporučený

Vo štvrtok 12. októbra sme boli na plánovanej exkurzii v Železiarňach Podbrezová. Videli sme proces výroby ocele, navštívili Hutnícke múzeum a Nový závod, kde sa ťahajú rúry.
Exkurzia bola určená pre žiakov 4. ročníka odboru programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení a žiakov 3. ročníka odboru obrábač kovov.
Boli sme veľmi spokojní s výkladom a my učitelia aj so správaním žiakov. Tešil nás ich záujem o hutnícku výrobu a spracovanie polotovarov. Radi prídeme aj v budúcom školskom roku.

Ing. Beáta Starinská, Ing. Richard SmetanaČítať ďalej...

Prihlásenie