Burza stredných škôl v Prešove Doporučený

Dňa 07. februára 2019 sme sa spolu so zástupcami Tatravagónky, a.s. Poprad zúčastnili na Spojenej SOŠ Ľ. Podjavorinskej 22 v Prešove 1. ročníka Burzy stredných škôl. Táto škola bola zároveň aj spoluorganizátorom Burzy práce spolu s ÚPSVR v Prešove a zástupcami PSK. Celkovo sa prezentovalo 5 stredných škôl a zamestnávatelia kraja. Burzy sa zúčastnili žiaci 9. a 8. ročníka základných škôl, ich učitelia, ale aj rodičia, ktorí sa živo zaujímali o odborné školstvo a duálne vzdelávanie. Prišli nielen z Prešova, ale aj zo širšieho okolia napr. zo Širokého, Lipan a iných obcí. Myslíme si, že sme školu prezentovali v dobrom svetle, lebo sme zaznamenali veľmi pozitívne ohlasy zo strany firiem, ale aj širokej verejnosti, ktorí navštívili náš stánok.
Čítať ďalej...

Štvrtáci na návšteve Žilinskej univerzity Doporučený

V utorok 5.2.2019 sa štvrtáci, prevažne grafici digitálnych médií, ale aj mechanici počítačových sietí, zúčastnili na dni otvorených dverí na Žilinskej univerzite v Žiline, ktorý organizovala Fakulta elektrotechniky a informačných technológií. Deň otvorených dverí začal prednáškou, na ktorej študenti dostali informácie o možnostiach štúdia na FEIT. Našich grafikov zaujal hlavne študijný program multimediálne inžinierstvo, ktorý naväzuje aj na vedomosti a zručnosti, ktoré štvrtáci získali počas štúdia na SOŠT Poprad, jedná sa o oblasti webdizajnu, 2D a 3D grafiky, 3D tlače a tiež oblasť videa a filmu. Na chodbách Fakulty elektrotechniky a informačných technológií mohli žiaci vidieť stánky s rôznymi zaujímavými technológiami od robotov až po virtuálnu realitu. Naši žiaci navštívili ateliér multimediálnej tvorby, kde mohli vidieť obrazové a zvukové štúdia a tiež ateliér 3D grafiky, ktorý bol vybavený zariadeniami pre 3D skenovanie a 3D tlač.
Niektorí z našich grafikov a mechanikov sú rozhodnutí, že svoju prihlášku na vysokú školu pošlú práve na Fakultu elektrotechniky a informačných technológií.
Čítať ďalej...

2. miesto na krajskom kole v bowlingu Doporučený

Dňa 20.12.2018 sa v Prešove uskutočnilo krajské kolo v bowlingu chlapcov a dievčat stredných škôl. Súťaže sa zúčastnili víťazi jednotlivých okresných kôl. Z 20 chlapcov sa Maroš Kupčo zo IV. C umiestnil na výbornom 2. mieste.
6. miesto získal Tomáš Božoň, IV. C.

 

Jozef Poracký

Čítať ďalej...

Poznávací zájazd do Londýna Doporučený

V dňoch od 10.12.-14.12.2018 sa žiaci tried I.B, II.A a IV.A zúčastnili poznávacieho zájazdu do predvianočného Londýna. Zájazd organizovala česká cestovná kancelária Školní zájezdy, ktorá zabezpečila cestu autobusom z Brna, sprievodkyňu, cestovné poistenie a ubytovanie so stravou v hostiteľských rodinách priamo v Londýne.
Ráno po príchode sa žiaci presunuli k O2 aréne, kde mali možnosť nákupov po dlhej ceste. Lanovkou a následne metrom sme sa dostali až k Tower Bridge a k Tower of London, kde sú umiestnené kráľovské klenoty. Tower of London kedysi slúžilo ako miesto, kde strávili panovníci noc pred korunovaním. Neskôr slúžilo ako väzenie a dnes je z neho múzeum. Žiaci mali možnosť individuálnej aj skupinovej prehliadky.
Ďalšia zastávka bol Monument na pamiatku Veľkého ohňa z roku 1666 s 311 schodmi, ktoré sme poctivo všetci zdolali. Ďalší rozchod mali žiaci pri katedrále svätého Pavla, v blízkosti ktorej sme mali možnosť si prezrieť The Glope Theatre. Večer sme si pozreli vysvietený vianočný Londýn priamo z London Eye. Na druhý deň sme sa po Temži preplavili bližšie k Trafalgar Square a odtiaľ už priamo k Buckinghamskému palácu, kde sme videli výmenu stráží. Žiaci mali rozchod na Picadilly Circus, najrušnejšej ulici v Londýne a odtiaľ to už bolo len pár minút na Oxford Street. Poslednou zastávkou bolo múzeum Madam Tussaunds, najväčšie múzeum voskových figurín v Európe.
Následne sme sa presunuli do autobusu a čakala nás dlhá cesta domov. No aj napriek tomu sme si všetci výlet patrične vychutnali a dúfame, že aj o rok sa spoločne niekam vyberieme.

Mgr. Patrícia Hriceňáková
Čítať ďalej...

Grafici vo Vysokých Tatrách Doporučený

V dňoch 13. a 14. decembra sa niektorí naši grafici – prváci a tretiaci vypravili do Vysokých Tatier a noc strávili v Zamkovského chate. Po trase Starý Smokovec – Rázcestie pod Slavkovským štítom – Hrebienok – Vodopády Studeného potoka – Rainerova útulňa – Zamkovského chata, po niečo viac ako siedmich kilometroch, za občasného fotografovania a niekoľkých zastávok, v nádhernom slnečnom počasí a na čerstvom vzduchu, unavení, ale spokojní dorazili do svojich izieb. Po krátkom oddychu a spoločnom posedení pri hrnčeku teplého čaju sa niektorí, tí menej unavení, rozhodli využiť posledné slnečné chvíle na fotografovanie v okolí chaty. K dispozícii bola školská i vlastná fototechnika. Používali teleobjektív a širokouhlý objektív. Ostatní sa potrebovali občerstviť a oddýchnuť si.

Po večeri sa jedáleň chaty zmenila na najvyššie položený ateliér na kreslenie. Keďže sme v chate ostali už iba my, zabrali študenti celú miestnosť a po krátkej inštruktáži sa pustili do kreslenia. Niektorí si vybrali ako námet menšie predmety, napríklad hrnčeky a potreby na kreslenie na stoloch, iní zákutia miestnosti alebo zaujímavé detaily. Všetci boli usilovní a najzaujímavejšie výsledky si môžete pozrieť v galérii spolu s fotografiami.

Večer študenti dostali ponuku zúčastniť sa premietania víťazných snímok tohtoročného Medzinárodného festivalu horských filmov. Jedáleň sa zmenila na kino s veľkým plátnom a tí, ktorí ponuku využili, boli spokojní. Okolo deviatej však už všetkých premáhala únava. Chata postupne utíchla a do pol ôsmej ráno vládlo skutočné tatranské ticho.

Po raňajkách a niekoľkých fotkách pred chatou sme sa rozlúčili s „domácimi“, ktorým patrí veľká vďaka za vzornú starostlivosť a za to, že nám plnili aj želania, ktoré sme nevyslovili.

Cesta späť ubehla rýchlo. Za zmienku určite stojí nádherná, tichá príroda, zasnežené stromy a zmrznuté vodopády i líška, ktorá sa nechala na chodníku nebojácne fotografovať a temer i pohladkať. Zaujímavý bol aj zážitok z Tatranského ľadového dómu na Hrebienku, ktorý sa tento rok ponesie v téme Baziliky sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou. Nasledovala už len preprava späť do Popradu, kde sa všetci unavení, ale spokojní rozišli domov.
Čítať ďalej...

Ocenenia na výtvarnej súťaži Anjel Vianoc 2018 Doporučený

Tatranská galéria Poprad už tradične aj tento rok organizovala výtvarnú súťaž pre žiakov materských, základných a stredných škôl.
V súťažnej kategórii Stredné školy sa našim Grafikom digitálnych médií podarilo umiestniť na skvelom treťom mieste a tiež získať čestné uznanie.

3. miesto: Marek Pisarčík, IV.A, „Popradskí 3D anjeli“, za prácu vytvorenú v programe Cinema 3D, ktorá bola následne vytlačená na 3D tlačiarni. Čestné uznanie: Andrej Jurčák, IV.A, „Graffiti anjel“ za vektorovú ilustráciu.

Spoločne sa tešíme z ich úspechu a srdečne blahoželáme.

Viac informácií nájdete tu: http://www.tatragaleria.sk/?id_menu=57103
Všetky práce si môžete pozrieť osobne v Art klube Tatranskej galérie do 31.1.2019.

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála