Grafici vo Vysokých Tatrách Doporučený

V dňoch 13. a 14. decembra sa niektorí naši grafici – prváci a tretiaci vypravili do Vysokých Tatier a noc strávili v Zamkovského chate. Po trase Starý Smokovec – Rázcestie pod Slavkovským štítom – Hrebienok – Vodopády Studeného potoka – Rainerova útulňa – Zamkovského chata, po niečo viac ako siedmich kilometroch, za občasného fotografovania a niekoľkých zastávok, v nádhernom slnečnom počasí a na čerstvom vzduchu, unavení, ale spokojní dorazili do svojich izieb. Po krátkom oddychu a spoločnom posedení pri hrnčeku teplého čaju sa niektorí, tí menej unavení, rozhodli využiť posledné slnečné chvíle na fotografovanie v okolí chaty. K dispozícii bola školská i vlastná fototechnika. Používali teleobjektív a širokouhlý objektív. Ostatní sa potrebovali občerstviť a oddýchnuť si.

Po večeri sa jedáleň chaty zmenila na najvyššie položený ateliér na kreslenie. Keďže sme v chate ostali už iba my, zabrali študenti celú miestnosť a po krátkej inštruktáži sa pustili do kreslenia. Niektorí si vybrali ako námet menšie predmety, napríklad hrnčeky a potreby na kreslenie na stoloch, iní zákutia miestnosti alebo zaujímavé detaily. Všetci boli usilovní a najzaujímavejšie výsledky si môžete pozrieť v galérii spolu s fotografiami.

Večer študenti dostali ponuku zúčastniť sa premietania víťazných snímok tohtoročného Medzinárodného festivalu horských filmov. Jedáleň sa zmenila na kino s veľkým plátnom a tí, ktorí ponuku využili, boli spokojní. Okolo deviatej však už všetkých premáhala únava. Chata postupne utíchla a do pol ôsmej ráno vládlo skutočné tatranské ticho.

Po raňajkách a niekoľkých fotkách pred chatou sme sa rozlúčili s „domácimi“, ktorým patrí veľká vďaka za vzornú starostlivosť a za to, že nám plnili aj želania, ktoré sme nevyslovili.

Cesta späť ubehla rýchlo. Za zmienku určite stojí nádherná, tichá príroda, zasnežené stromy a zmrznuté vodopády i líška, ktorá sa nechala na chodníku nebojácne fotografovať a temer i pohladkať. Zaujímavý bol aj zážitok z Tatranského ľadového dómu na Hrebienku, ktorý sa tento rok ponesie v téme Baziliky sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou. Nasledovala už len preprava späť do Popradu, kde sa všetci unavení, ale spokojní rozišli domov.